Interkit

Všechno na světě má svoji určitou cenu. A tato se ve většině případů vyjadřuje penězi. A proto je záhodno mít peníze, aby měl člověk své jisté.

Aby bylo čištění koberců efektivní a účinné

Koupíte-li si nový koberec, připadá vám, že takto krásná by mohla místnost zůstat navěky, a že si určitě dáte pozor, abyste na něj nerozlili šálek s kávou, aby se vám na něj nevysypal květinový substrát nebo jej opomíjeli vysávat.

detail koberce

Jenže ani při velmi důkladné péči a pozornosti se vám časem krytina na podlaze změní v nepěknou, zašedlou a zapáchající vrstvu. Klasický vysavač totiž není stoprocentní, odsává jen část nečistot, některé mezi vlákny zůstanou, přilepí se na ně a vy je pak ještě více zašlapete do spodní vrstvy. Nakonec bude nutné podrobit koberec důkladnější očistě, ale měli byste vědět, jaká rizika nastávají při špatně zvoleném čisticím postupu.

ručně tkaný koberec

Časté chyby při čištění koberců

Chemická čistidla – mnozí lidé se snaží vyčistit koberec sami, pořizují si za tímto účelem speciální čistidla, zakleknou a pomocí kartáče povrch drhnou s velkou vervou. Pozor na to – některé tvrdé kartáče mohou vlákna nevratně poškodit – vytrhat nebo zkrátit či polámat. Podobné trauma hrozí i s neuváženě zvolenou chemikálií, vsaďte raději na osvědčené rady našich předků, kteří používali kombinaci sody, octa a soli na většinu skvrn. Sůl například zabírá na červené víno, žvýkačku vydrolíte poté, co ji zchladíte ledem a soda s octem dobře čistí zvratky, exkrementy, zbytky jídla a mastnotu.

Špatné větrání při mokrém čištění – na některé skvrny platí ovšem strojní čištění koberců Wismont čištění a speciální přípravky, které využívají profesionálové. Dobrým referencím se těší např. patentovaný čisticí systém Rotovac, jde o kombinaci podtlakového vysávání a hnětení vláken rotační hubicí, která si poradí i s velmi zašlapanou a odolnou špínou. Podmínkou k úspěchu je ovšem dostatečné větrání a optimální teplota vzduchu, aby se průběžně odpařovaly zbytky vlhkosti po mokrém čištění a nedocházelo k rozvoji plísní a hniloby. Některé čisticí přípravky navíc obsahují látky, které rozvoj plísní brzdí.